بدنه و شاسی ماشین های تراش باید به چه شکل باشد؟!!!

هنگام انتخاب دستگاه تراش CNC  ، یکی از نکاتی که حتما باید مورد اوجه قرار گیرد ، بد دستگاه می باشد ، اینکه بد ماشین تخت (flat) یا مورب (slant) باشد.
در اینجا به بررسی بد مورب و مزایای آن می پردازیم.
بدهای مورب به دو صورت در ماشین آلات تراش CNC  مورد استفاده قرار میگیرند :
۱٫  Flying wedge که در این حالت اساس بد و بستر دستگاه به صورت تخت است و به وسیله یک گوه که درطرف مقابل قرار دارد به شیب مورد نظر می رسد.
۲٫  True slant bed در این حالت بد ماشین مورب است و ریخته گری ماشین به صورت مورب صورت گرفته است. ریخته گری مورب صلب تر است و در برابر بی ثباتی های حرارتی مقاوم تر عمل می کند. و همچنین طراحی آن به صورتی است که  ماشین را سنگین تر می کند. به طور معمول برای بد مورب از زوایای ۳۰ ، ۴۵ و دربرخی موارد ۶۰ را استفاده می کنند.
تخلیه براده   :  همانطور که می دانید یکی از مهمترین مسایل مربوط به تخلیه براده حاصل از عملیات ماشینکاری است. به دلیل طراحی خاصی که در بد مورب وجود دارد براده ها  به همراه آب صابون به درون سفاله کش سرازیر می شوند این طراحی از تجمع براده ها در سطوح دستگاه جلوگیری می کند که نه تنها در حجم تولید بالا ، براده ها را کنترل می کند بلکه عمر دستگاه را طولانی تر می کند.
حرکت محور  X :  یکی دیگر از مزایای بد مورب افزایش کورس حرکتی محور X بدون اشغال فضای زیادی از محیط می باشد . در بد تخت کورس حرکتی محور x  را فاصله از دیواره های جانبی دستگاه  تعیین می کند . به همان میزانی که نیاز به افزایش کورس حرکتی محور X  باشد به همان اندازه فضا اشغال خواهد شد .لازم به ذکر است که میزان حرکت بر روی وتر یک مثلث بیشتر از میزان حرکت روی یکی از اضلاع است. طبیعتا در ریل مورب در مقایسه با ریل تخت ، در فضای یکسان ، میزان حرکت در راستای محورx بیشتر است.
نیروهای وارد شده به ابزار :  در تراش هایی با بد تخت نیروهای وارد شده به ابزار در راستای بد ماشین (در راستای افق) به ابزار وارد می شوند ولی در ماشین هایی با بد مورب مولفه ها به دو قسمت x,z  تقسیم می شوند و نیرو هم در راستای عمود و هم در راستای افق به ابزار وارد می شود.با توجه به اینکه ریخته ماشین ها غالبا تحت زاویه ۴۵ انجام می شود نیرو در راستای x ,z با هم برابرند ، این هم سبب می شود که عمر ابزار افزایش یابد

By | 2017-07-16T15:13:49+04:30 July 16th, 2017|Articles|0 Comments

Leave A Comment

تعمیرفانوک