شاسی و بستر یک ماشین CNC مناسب چگونه است؟!

انتخاب یک ماشین CNC  مناسب ، مستلزم توجه به یک سری نکات پایه ای در ارتباط با مشخصات فنی ماشین می باشد. یکی از مواردی که موجب تمایز عمده ، در ماشین آلات CNC  می شود ، تفاوت در شاسی یا بستر دستگاه های CNC  است.
شاسی یک ماشین CNC  متناسب با کارایی ماشین و همچنین میزان تحمل بار و نیروهای ناشی از عملیات باربرداری ، چه ماشین های فرز و چه در ماشین های تراش (lathe) ،  باید به گونه ای باشد که علاوه بر حفظ صلبیت در طول عملیات ماشینکاری از ارتعاش ماشین جلوگیری کرده و آن را به حداقل برساند . این مهم سبب افزایش دقت ماشینکاری وهمچنین بهبود دقت ابعادی در قطعات تولید شده می شود.
بهترین حالت برای شاسی های ماشین های CNC  ، به گونه ای است که عملیات ریخته گری آن ها به صورت یکپارچه و تنش گیری شده باشد ;
ریخته گری ماشین های CNC  باید به گونه ای باشد که حدالامکان از اتصالات موقت مانند پیچ و مهره پرهیز شود زیرا خود اتصالات نیز باعث ایجاد ارتعاش در هنگام ماشینکاری می شوند.ریخته گری یکپارچه باعث می شود تا از تمامی ارتعاشاتی  که  به دلیل اتصالات هستند پرهیز شود و همچنین دقت ماشینکاری را نیز افزایش می دهد.
یکی دیگر از عواملی که بر روی دقت شاسی ماشین آلات CNC  بسیار موثر است تنش گیری شاسی یا بد چدنی ماشین می باشد.این تنش گیری در مراحل مختلفی از قبیل تنش زدایی طبیعی ، ارتعاشی و حرارتی صورت می پذیرد.
عدم اجرای عملیات تنش زدایی سبب از شکل افتادگی (هر چند جزیی) چدن بستر ماشین می گردد و هم چنین ماشین از دقت های لیزری و GEOMETRIC  خود فاصله می گیرد.در نتیجه به مرور زمان دقت ماشینکاری کاهش و تلرانس ابعادی قطعه کار افزایش می یابد.
در انتها یک ریخته یکپارچه و تنش گیری شده به همراه وزن مناسب می تواند راهکار مناسبی برای تامین دقت تلرانسی و شرایط مناسب ماشینکاری باشد

توسط | 2020-03-04T13:27:56+03:30 جولای 4th, 2017|مقالات|1 نظر

یک نظر

  1. […] مکانیکی ماشین شامل بستر، ستونها، اسپیندل و سیستم محرک پیشروی می باشد. همچنین […]

ارسال نظر

تعمیرفانوک