بدنه و شاسی تراش سی ان سی -تراش CNC باید به چه شکل باشد؟!!!

هنگام انتخاب دستگاه تراش CNC  ، یکی از نکاتی که حتما باید مورد اوجه قرار گیرد ، بد دستگاه می باشد ، اینکه بد ماشین تخت (flat) یا مورب (slant) باشد.
در اینجا به بررسی بد مورب و مزایای آن می پردازیم.
بدهای مورب به دو صورت در ماشین آلات تراش CNC  مورد استفاده قرار میگیرند :
۱٫  Flying wedge که در این حالت اساس بد و بستر دستگاه به صورت تخت است و به وسیله یک گوه که درطرف مقابل قرار دارد به شیب مورد نظر می رسد.
۲٫  True slant bed در این حالت بد ماشین مورب است و ریخته گری تراش CNC  به صورت مورب صورت گرفته است. ریخته گری مورب صلب تر است و در برابر بی ثباتی های حرارتی مقاوم تر عمل می کند. و همچنین طراحی آن به صورتی است که  تراش را سنگین تر می کند. به طور معمول برای بد مورب از زوایای ۳۰ ، ۴۵ و دربرخی موارد ۶۰ را استفاده می کنند.
تخلیه براده   :  همانطور که می دانید یکی از مهمترین مسایل مربوط به تخلیه براده حاصل از عملیات ماشینکاری است. به دلیل طراحی خاصی که در تراش سی ان سی بد مورب وجود دارد براده ها  به همراه آب صابون به درون سفاله کش سرازیر می شوند این طراحی از تجمع براده ها در سطوح دستگاه جلوگیری می کند که نه تنها در حجم تولید بالا ، براده ها را کنترل می کند بلکه عمر دستگاه را طولانی تر می کند.
حرکت محور  X :  یکی دیگر از مزایای تراش سی ان سی  بد مورب افزایش کورس حرکتی محور X بدون اشغال فضای زیادی از محیط می باشد . در بد تخت کورس حرکتی محور x  را فاصله از دیواره های جانبی دستگاه  تعیین می کند . به همان میزانی که نیاز به افزایش کورس حرکتی محور X  باشد به همان اندازه فضا اشغال خواهد شد .لازم به ذکر است که میزان حرکت بر روی وتر یک مثلث بیشتر از میزان حرکت روی یکی از اضلاع است. طبیعتا درتراش CNC ریل مورب در مقایسه با تراش سی ان سی ریل تخت ، در فضای یکسان ، میزان حرکت در راستای محورx بیشتر است.
نیروهای وارد شده به ابزار :  در دستگاه تراش سی ان سی با بد تخت نیروهای وارد شده به ابزار در راستای بد ماشین (در راستای افق) به ابزار وارد می شوند ولی در دستگاه تراش CNC با بد مورب مولفه ها به دو قسمت x,z  تقسیم می شوند و نیرو هم در راستای عمود و هم در راستای افق به ابزار وارد می شود.با توجه به اینکه ریخته ماشین CNC )تراش سی ان سی  غالبا تحت زاویه ۴۵ انجام می شود نیرو در راستای x ,z با هم برابرند ، این هم سبب می شود که عمر ابزار افزایش یابد.

توسط | 2020-03-03T13:28:56+03:30 جولای 4th, 2017|Uncategorized @fa, مقالات|5 دیدگاه

5 نظر

  1. […] کنید و مشاوره لازم را دریافت فرمایید.. کارشناسان فروش شرکت ماشین افزار آذربایجان با ییش از یک دهه فعالیت درخشان سیستم مشاوره قبل از خرید […]

  2. […] بد ماشین – شاسی ماشین […]

  3. […] شاسی (استراکچر بد ماشین – شاسی ماشین ) […]

  4. […] بستر – بد ماشین […]

ارسال نظر

تعمیرفانوک